SM systém (SPS - špirálna stabilizácia)


Cvičenie na chrbticu podľa MUDr. Richarda Smíška

Toto cvičenie vznikalo v priebehu 30 rokov zbieraním praktických športových skúseností a odborných lekárskych poznatkov MUDr. Richarda Smíška a jeho blízkych spolupracovníkov. Je to dômyselný systém cvičení so špeciálnym elastickým lanom zameraných na aktivizáciu a prepojenie svalových špirál, ktoré vyrovnávajú chrbticu do stredovej línie a vyťahujú ju dohora. MUDr. Smíšek a jeho kolektív spojili vedomosti z medicíny a športu a podarilo sa im vytvoriť vysoko účinný pohybový program, ktorý využíva unikátny objav „špirálnej stabilizácie chrbtice“. Jedná sa o súčasné prepojenie stabilizačných svalov v celom tele v priebehu optimálne koordinovaného pohybu. Tak sa vytvorí dynamický stabilizačný svalový korzet. Metóda SPS - špirálna stabilizácia chrbtice -  predstavuje série posilňovacích a naťahovacích cvikov pre celé telo. Cvičí sa proti miernemu odporu pružného lana, čím sa dosahuje správna koordinácia svalov celého tela. Nenáročným a efektívnym cvičením sa postupne a nenásilne posilňuje celý svalový korzet. Výsledkom je zdravá funkčná chrbtica, ktorá sa stáva odolnou proti mechanickým príčinám zaťaženia.

 Cvičenia znižujú bolesti chrbtice a liečia ich príčiny. Urýchľujú liečbu akútnych a umožňujú liečbu chronických bolestí chrbtice. Sú účinnou súčasťou liečby skoliózy. Výrazne zmierňujú bolesť a napomáhajú dosiahnuť stabilitu pri artróze bedrového i kolenného kĺbu. Dosahujú výborné výsledky pri hernii medzistavcových platničiek. Zabezpečujú svalovú rovnováhu a prirodzenú koordináciu pohybu.

Liečenie

-          hernie medzistavcovej platničky

-          ťažkostí po operácii chrbtice

-          skoliózy

-          chronických bolestí chrbtice spôsobených nesprávnym pohybovým streotypom

 Prevencia

-          pracovného a športového preťaženia

-          vzniku nesprávnych pohybových vzorcov

Kondícia

-          pre športovcov

Tento pohybový program používa v každom cviku naraz všetky dôležité prvky: posilovanie, relaxáciu, koordináciu, nácvik rovnováhy. Cvičenie vyrovnáva chrbticu do strednej línie a vyťahuje ju dohora. Tak vzniká vysoko efektívna regenerácia medzistavcových platničiek pri sedavom zamestnaní alebo náročnom športe. Cvičenie sa modifikuje podľa náročnosti na rôzne výkonnostné skupiny:

-          Žiaci, študenti, mládež

Cieľom cvičenia je regenerácia po dlhom sedení v školských laviciach. Cvičenie je prevenciou vzniku slabého a nesprávneho držania tela, hyperkyfózy, hyperlordózy, skoliotického držania tela (prevencia vzniku skoliózy). Cvičenie je možné začať už od 6. roku dieťaťa.

-          Športovci

Rýchly nástup aktivity stabilizačných svalov zlepší cit pre rovnováhu a zároveň ochráni chrbticu a kĺby pred preťažením. Strečing s aktívnou relaxáciou naťahovaných svalov umožní dosiahnuť omnoho väčší rozsah pohybu a uvoľnenie napätia svalov. Cvičenie zvyšuje kondíciu športovca a pomôže mu udržať si zdravie formou prevencie.

-          Stredný vek

Cvičenie obnoví svalovú rovnováhu, uvoľní bolestivé svalové napätie po sedavej práci alebo po jednostrannom zaťažení a optimalizuje pohybovú koordináciu. Výsledkom pravideľného cvičenia je menej práceneschopnosti z dôvodu bolestí chrbtice a nosných kĺbov.

-           Seniori

Pri cvikoch pre seniorov upravíme poruchy a rozsah pohybu v ramennom pletenci, posilníme šikmé brušné svaly a relaxujeme šiju. Potom stabilizujeme trup a panvu a nakoniec postupne zvládneme koordináciu a stabilizáciu chôdze. Cieľom je bezbolestná aktívna staroba a zvládnutie stabilnej chôdze.

Metóda SPS - špirálna stabilizácia chrbtice 

  • je originálna metóda na liečenie porúch chrbtice a hlavne spôsob ako im predchádzať dostatočnou regeneráciou.
  • je komplexný tréning pohybového aparátu a zapracovania správnych pohybových návykov do centrálneho nervového systému.
  • je jednoduché cvičenie, ktoré pri presnom dodržaní pravidiel dokáže dať telu správny impulz k obnoveniu pohybových funkcií svalovej rovnováhy a k regenerácii medzistavcových platničiek.
  • je ideálne prepojenie medzi rehabilitačným a kondičným cvičením.
  • je cesta z ordinácie lekárov späť ku kvalitnému životu so zdravým pohybom.

Viac sa dozviete na   http://www.spiralstabilization.com/cz/

Facebook